... powiedz o nas komuś jeszcze

Idea

Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium” każdego roku obchodzi Światowy Dzień Chorego. Jest to święto przypadające na dzień 11 lutego, ustanowione przez Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi świata na potrzeby wszystkich chorych, konieczność zapewnienia im jak najlepszej opieki oraz uwrażliwienie społeczeństwa na wartość ludzkiego życia.

 

Światowy Dzień Chorego – 11.02.2023

Światowe obchody Dnia Chorego mają na celu zapewnienie lepszej opieki chorym, dowartościowanie cierpienia nie tylko na płaszczyźnie zdrowotnej ale również duchowej.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że codziennie otaczamy się wspaniałym zespołem, który znakomicie opiekuje się chorymi w naszym hospicjum. Wolontariusze, którzy z serdecznością pochylają się nad każdym potrzebującym to ludzie o ogromnym sercu i zaangażowaniu. Młodzież i dzieci, które chętnie zaglądają do naszych pacjentów i pokazują im swoje talenty.

Tak właśnie świętowaliśmy Dzień Chorego w towarzystwie najmłodszych instrumentalistów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie pod okiem Pani Doroty Obijalskiej.

 

Młodzież grająca na skrzypcach

 

 

Światowy Dzień Chorego – 11.02.2022

„Chory jest zawsze ważniejszy od choroby”
W tym roku odbędzie się już 30 Światowy Dzień Chorego!
Przygotuj drobny upominek dla chorego, który chodź na chwile sprawi mu radość i wywoła uśmiech na jego twarzy- może to być kubek, kawa, herbata, środki pielęgnacyjne i wiele innych drobnych artykułów.
(Upominki wręczymy podczas uroczystości).
W tym dniu zostanie odczytanie orędzie przez ks. Andrzeja Zielińskiego, a gościnnie wystąpi Ania Broda z surrealistycznym i lirycznym repertuarem, który wybrzmi z jej nietuzinkowych cymbałów.

 

Światowy Dzień Chorego 2021

 
Dziś, 11 lutego obchodzimy 29 Światowy Dzień Chorego.
Święto ustanowił nasz patron, Papież Jan Paweł II w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca towarzyszą chorym i cierpiącym, chcąc dzielić z nimi ten nierzadko ogromny i niezrozumiały trud i ból. To również nasz ukłon w stronę Wolontariuszy, którzy wspierają naszych Pacjentów swoją bezinteresowną obecnością.
Tegoroczne obchody zostaną uczczone Mszą Świętą w Kaplicy Hospicjum, którą będzie celebrował ks. Andrzej Zieliński, który na co dzień towarzyszy naszym Pacjentom.
Fragment orędzia Papieża Franciszka w Światowym Dniu Chorego 11 lutego 2021 r.
„Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską. Dążmy do tego celu i sprawmy, aby nikt nie został pozostawiony sam sobie, aby nikt nie czuł się wykluczony lub opuszczony.”

 

 

Światowy Dzień Chorego 2019

Dnia 11 lutego 2019r. o godzinie 13:00 w naszym Hospicjum obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Swoją obecnością zaszczycił nas już po raz osiemnasty JE Ks. Abp dr Edmund Piszcz, który pobłogosławił chorych, a Pan Daniel Rupiński zaśpiewał i zagrał umilając czas naszym pacjentom oraz pracownikom.

Zdjęcia wykonał Pan Bogdan Brzostowski

 

Światowy Dzień Chorego 2016

W dniu 10 lutego 2016 roku o godzinie 17:00  w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul. Parkowa 1 z okazji Światowego Dnia Chorego odbył się spektakl teatralny Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w wykonaniu Wspaniałego Teatru bez Nazwy z Gietrzwałdu.

W CEiIKu zaszczycili nas swoją obecnością min.  Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin,
Pani Bożenna Ulewicz – przedstawiciel Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego,
Pani Małgorzata Chyziak – Starosta Olsztyński,
Pani Irena Petryna – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc,
Pan Andrzej Fabisiak – reżyser wystawianej sztuki,
pacjenci  i rodziny naszych pacjentów i inni.

Wszystkim bardzo dziękujemy za uczestnictwo w Spektaklu.

 
Światowy Dzień Chorego 2015

11 lutego 2015 r. o godz.9.30 obchodziliśmy uroczystości Dnia Chorego. Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Papieża  Jana  Pawła  II  w  dniu  13 maja  1992  r.  Data  nie  jest  przypadkowa  – 13 maja 1992 r. to 75 rocznica objawień fatimskich i 11 rocznica zamachu na życie Ojca Świętego. W tym szczególnym dniu wizytę w Hospicjum złożył J. E. ks. Abp dr Edmund Piszcz. Ks. Abp udzielił błogosławieństwa oraz wysłuchał koncertu skrzypcowego uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

 

 

 

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status